Tablet Tuz rafine Tablet Tuz, Mekanik Tablet Tuz

kar tuzu


Su yumuşatma sistemlerinin rejenerasyonunda kullanılan tablet tuz, su yumuşatmada kullanılan otomatik valfin ömrü ve bakım maliyetlerini düşürmesi açısından önemlidir. Kullanılan tablet tuzlar, üretim prosesinde rafine edilmemiş (saflaştırılmamış) ise tuz tankında kısa sürede çamur birikmesine neden olur. Bu çamur bakterilerin üremesi için uygun ortam hazırlar. Ayrıca valf ve hareketli parçaların arıza yapmasına ve ömürlerinin kısalmasına neden olur.

Doğru Tablet Kullanmanız Durumunda;
Tuz yüksek oranda çözünürlüğe sahip olur. Tuz tankında çamur ve tortu oluşmaz. Yumuşatma cihazı üzerinde kullanılan otomatik valf performansı yüksek olur ve bakım giderleri düşer. Su yumuşatma cihazında kullanılan reçine ömrü önemli bir oranda yükselir. Böylelikle reçine maliyetinde de önemli oranda tasarruf sağlanır.


Sert su, endüstride bir çok soruna yol açar. En büyük sorun ise, kazanlarda kireç tabakaları oluşturarak, ısı kayıplarına neden olmasıdır. Başka bir sorun da, sert suların üretim proseslerinde kullanılmasıdır. Sudaki kireç oranı, ürünlerin kalitesini bozmakta ve istenen kaliteye ulaşılması amacıyla daha fazla kimyasal harcanmasına ve ekstra maliyetlere neden olmaktadır.
Evsel kullanımlarda; sert su ile yıkanan giysiler, zamanla, rengini kaybeder ve sertleşir. Deterjan köpürmez. Ev aletleri de sert sudan etkilenir. Isıtıldıklarında kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat sudan ayrılır ve ısıtıcılar içinde birikirler. Zamanla cihaz, aynı ısıya ulaşabilmek için daha çok enerji harcar ve ömrü kısalır. Sert su ile kullanılan malzemeler çabuk aşınır ve tıkanır.


İletişim

Çorlu ve Çerkezköy civarında her tür tuz ihtiyacınız için hizmetinizdeyiz. Güncel tuz fiyatları, ürünlerimiz hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle irtibata geçebilirsiniz

Tolga Tuz Çorlu Doğal Tuz Dünyası

Sağlık Mah. E-5 Karayolu No:8
Çorlu/Tekirdağ

: 0850 346 5968


Tolga Tuz Çorlu Likit Tuz Tesisi

Ulaş Mah. Asfaltboyu Küme Evler Ergene 2. O.S.B. 24/2
Ergene/Tekirdağ

: 90 282 686 6783Tuz Hakkında


Tuz Nedir?

Eski çağlardan beri besin maddesi olarak kullanılan tuz, çağımız kimya sanayiinin en önemli girdilerinden biridir.

Kimya dilinde çok geniş anlamda kullanılan tuz “NaCl” sembolü ile ifade edilmektedir. Kübik sistemde kristalleşen tuz, “Na” ve “Cl” iyonlarından oluşur, saf halde iken yaklaşık % 40 sodyum, % 60 klordan meydana gelir.

Tuzun Faydaları

Tuz Yalnız İnsanlar için değil sanayi sektöründe de yüksek önem taşıyan bir bileşendir. İnsan Vucüdunda; Vücudun asit-baz dengesini korur,Vücudun elektrolit dengesini sağlar. Aşırı sıcakta kalan kişilerde, kas krampları meydana gelir. Bu kramplarda tuzlu su eriyikleri verilerek hasta tedavi edilebilir. Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecek verilerek tansiyon yükseltilebilir. Sanayi Sektörü; Sanayi sektörünün en önemli girdilerinden olan tuz, Sektörde faydaları sıralanamayacak kadar çok olduğu gibi aynı zamanda yeri doldurulamaz bir girdidir.

Kullanım Alanları

1- Besin maddesi olarak : Yemeklerde, Ekmek yapımında, Gıda üretiminde

2- Tarımda : Hayvan yeminde, Hayvan yalamasında, Ağaç bakımında, Yabani otların imhasında

3- Tıp a- Enjeksiyonda b- Kompres yapımında

4- Trafik : Kara yollarında buz mücadelesinde, Demir yollarında buz müacedelesinde

5- Sanayide :
Küçük sanayide: Konserve yapımı, Et ve balık.
Büyük sanayide: Çeliğe sertlik verme, Soğutma, Tekstil alanında.
Sodyum Karbonat Üretiminde: Sodyum silikat, Sodyum hidroksit, Monosodyum fosfat, Disodyum bikarbonat, Sodyum kromat, Sodyum bisülfit, Sodyum sülfat
Klorin Üretiminde : Hidroklorik asit etilen diklorit, Trikloro etilen, Etilen Klorohidrin, Karbon tetraklorid

Hayatımızın her noktasında var olan Tuz, özellikle üretim alanlarında kullanılırken alacağınız ürün kalitesi adına, kullanacağınız tuzun kalitesi çok yüksek önem taşımaktadır.

Tuz Kaynakları

Deniz Tuzları

Bitmez ve tükenmez tuz kaynağı olan denizler dünyamızın en büyük tuz rezervlerini oluşturmaktadır. Denizlerdeki tuzluluk derecesi, tatlı su alıp almadıklarına, coğrafik durumlarına ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterir. Örneğin tuz miktarı Baltık Denizinde 1 m3 suda 17 kg iken, Kızıldenizde 45 kga kadar çıkmaktadır.

Kaya Tuzları

Yeraltında az veya çok derinlerden katı halde elde edilen tuz kaya tuzu olarak tanımlanır. Kaya tuzu yatakları, jeolojik devirlerde buharlaşma sonucu denizlerin ya da kapalı iç havzaların kuruması ile oluşmuştur. Değişik devirlerde Ülkemizin birçok yöresinde bu şekilde oluşan kaya tuzu yatakları mevcuttur. Kaya Tuzları Deniz Tuzlarının aksine bileşimlerine giren yabancı maddelerin oranları bakımından büyük değişiklikler gösterirler. Özellikle saflık oranları her maden için ayrı olabileceği gibi aynı madenden alınan çeşitli numuneler de çok büyük farklılıklar gösterebilir. Kaya tuzlarındaki yabancı maddeler ve kil, tuza değişik renkler verir. Genellikle gri, siyaha yakın kil renginde olan kaya tuzu, nadiren beyaz, şeffaf beyaz olarak bulunur. Radyoaktif ışınlara maruz kalan tuz kristalleri kafes yapısında meydana gelen hatalardan dolayı mavi renk gösterebilirler. Yurdumuzda kaya tuzu madenleri genellikle gri renkte olup, bir kısmı da siyaha yakın renktedir.

Kaynak Tuzları

Karalarda kaya tuzları dışında suyu az veya çok tuz içeren akarsular, kuyular, kaynaklar ve göller de vardır.Genel olarak bunların kaynağı kaya tuzlarıdır. Yeraltı sularının akıntıları bir kaya tuzu tabakasından geçerken, tuzların bir kısmını eriterek kendi bünyesine almakta, kuyu ve derecikler halinde yeryüzüne çıkarmaktadır. Bu suların içerdiği NaCl oranı, tatlı suyun tuz tabakasıyla temas süresi ve şiddeti ile orantılı şekilde az veya çok olmaktadır.

Göl Tuzları

Tuz göllerinin bir kısmı eski iç deniz kalıntıları olabileceği gibi bazıları da geniş yer çöküntülerinde, civar bölgelerdeki kaya tuzlarından geçerek, bu çukurlarda toplanan tuzlu sulardan meydana gelmiş olabilir. Tuzlu su gölleri ile tuzlu su kaynakları ve kuyularına hemen her ülkede rastlanmaktadır. Dünyadaki en büyük alana sahip Tuz Gölü A.B.D.’de bulunan Great Salt Lake’dir. Yurdumuzda bulunan Koçhisar Tuz Gölü de en önemli tuz göllerinden biridir. Bu göllerden alınan tuz hemen hemen saf bir şekilde bulunur.


Tolga Tuz Sanayii Ltd. Şti.


tolga tuz sanayi Çorlu tuz

Tolga Tuz; 1975 den bu yana kazandığı tecrübe, birikim ve teknoloji ile müşterilerini kaliteli ürünlerle buluşturmayı birinci misyonu olarak belirlemiştir. Hızla gelişen teknolojiye parelel olarak, üretim kapasitesini geliştiren ve bu doğrultuda ürün yelpazesini genişleten firma, kurmuş olduğu yeni fabrikaları ile sektörde daima öncü adımları atmayı hedefleyen, yenilikçi, öncü ve lider olmayı misyon olarak görmektedir.

Tolga Tuz; misyonları doğrultusunda gerek üretim gerekse hizmet anlamında standartlarını en üst seviyeye taşımış ve sektöründe, kalitesini İSO ve TSE gibi belgelerle tescillemiş lider firmadır.

Tolga Tuz Sanayii, tekstilden gıdaya, ilaçtan kimyasala birçok farklı sektöre tuz (NaCl) sağlamakta, ulusal ve uluslararası deneyimi ile kaliteli ve hızlı hizmet sunmaktadır.

Sanayi tuzu ve gıda tuzunu sektörün önde gelen kuruluşlarına sunan Tolga Tuz Sanayii, satış rakamlarıyla tuz sektörünün öncü kuruluşudur.